Ohio State Breaks Record With 164 Big Ten Distinguished Scholar Recipients

By July 6, 2020 (9:30 am)Joe Dempsey, Sports
image_pdfClick for PDFimage_printClick to Print

Ohio State broke its own record for the most Big Ten Distinguished Scholar accolades in an academic year with 164 Buckeye student-athletes earning the honor.

The 164 honorees surpasses the record of 131 winners by Ohio State in 2018-19. For the fifth straight year, the Scarlet and Gray led the Big Ten in total recipients.

The full list is HERE and in the table below the story..

Big Ten faculty representatives created the Distinguished Scholar Award in 2008 to supplement the Academic All-Big Ten program. Distinguished Scholar Award recipients must have earned Academic All-Big Ten recognition in the previous academic year, must have been enrolled full time at the institution for the entire previous academic year (two semesters or three quarters) and earned a minimum GPA of 3.70 or better during the previous academic year, excluding any summer grades. 

The Academic All-Big Ten threshold is a cumulative GPA of 3.0 or higher for a student-athlete’s academic career. Overall, the Big Ten honored 1,517 student-athletes across the conference as Big Ten Distinguished Scholars for 2019-20.

The Buckeyes had 26 honorees who were recognized for posting 4.0 grade-point averages in 2019-20: Leon Cao (fencing), Gabriela Cecchini (fencing), Aleksandra Kolmykova (fencing), Luke Farrell (football), Ben Schmiesing (football), Adeena Shears (women’s golf), Nevin Adamski (women’s gymnastics), Claire Gagliardi (women’s gymnastics), Tatum Skaggs (women’s ice hockey), Emily Nothnagle (pistol), Megan Cymanski (rowing), Allison Krish (rowing), Grace Libben (rowing), Michaela Nordhaus (rowing), Mitch Bergman (men’s soccer), Selina Vickery (women’s soccer), Spencer Sansom (softball), Evan Stapp (men’s swimming and diving), Kendyl Ferrara (women’s swimming and diving), Quinn Fike (women’s swimming and diving), Lara Tarvit (women’s swimming and diving), Luke Landis (men’s track and field), Alexa Jankowsky (women’s track and field), Mia Grunze (women’s volleyball), Lauren Witte (women’s volleyball) and Kollin Moore (wrestling).

Despite difficulties that accompanied the COVID-19 pandemic, the Scarlet and Gray boasted a remarkale year in the classroom, with 231 student-athletes earning Ohio State degrees, 647 named Ohio State Scholar-Athletes and 447 receiving Academic All-Big Ten honors.

 

2020 Ohio State Big Ten Distinguished Scholars                
Sport Name Year Major Hometown
Baseball Nolan Clegg So. Air Transportation Toronto, Ohio
Baseball Zach Dezenzo So. Sport Industry Alliance, Ohio
Baseball Marcus Ernst So. Finance Dublin, Ohio
Baseball Will Pfennig So. Finance Mason, Ohio
Men’s Basketball Danny Hummer Gr. Kinesiology Upper Arlington, Ohio
Fencing Leon Cao Sr. Electrical and Computer Engineering West Chester, Ohio
Fencing Gabriela Cecchini Sr. Economics Porto Alegre, Brazil
Fencing Chris Collado So. Political Science Commack, N.Y.
Fencing Matthew Comes Jr. Mechanical Engineering Bothell, Wash.
Fencing Ethan Edwards Jr. Political Science Orfordville, Wis.
Fencing Natalia Falkowski Sr. International Business Wappingers Falls, N.Y.
Fencing Nicole Fisher Jr. Psychology Columbus, Ohio
Fencing Matthew Hayes Jr. Psychology Dublin, Ohio
Fencing Domenik Koch Gr. Specialized Master’s Business-Finance Dormagen, Germany
Fencing Aleksandra Kolmykova Sr. Finance St Petersburg, Russia
Fencing Henry Lange So. Linguistics Beaverton, Ore.
Fencing Alexa Laskaris Sr. Health Sciences Park Ridge, Ill.
Fencing Sarah Merza Sr. Psychology Wayne, N.J.
Fencing Roscoe Swartz So. Health Sciences Program Ridgewood, N.J.
Field Hockey Mara Hunter Jr. Public Management, Leadership & Policy Powell, Ohio
Field Hockey Adelaide Penzone Sr. Marketing Powell, Ohio
Field Hockey Sina Schwinn So. Psychology Rheinbach, Germany
Field Hockey Julianna Sweeney Jr. Animal Sciences Stroudsburg, Pa.
Football Ryan Batsch So. Exploration Loveland, Ohio
Football Luke Farrell Jr. Human Development & Family Science Perry, Ohio
Football Zaid Hamdan So. Criminology & Criminal Justice Mason, Ohio
Football CJ Saunders Gr. Kinesiology Dublin, Ohio
Football Ben Schmiesing So. Finance Piqua, Ohio
Men’s Golf Laken Hinton Jr. Sport Industry Edmond, Okla.
Women’s Golf Yukie Sasaki Jr. Hospitality Management Hiroshima, Japan
Women’s Golf Adeena Shears Sr. Human Development and Family Science Parkersburg, W.Va.
Men’s Gymnastics Andrew Brower Gr. Animal Sciences Old Bridge, N.J.
Men’s Gymnastics Michael Chan Sr. Accounting Louisville, Ky.
Men’s Gymnastics Sean Neighbarger Jr. Exercise Science Education Virginia Beach, Va.
Men’s Gymnastics Dexter Roettker So. Exploration Jackson, Ohio
Women’s Gymnastics Nevin Adamski Sr. Health Sciences Virginia Beach, Va.
Women’s Gymnastics Olivia Aepli Sr. Marketing Dublin, Ohio
Women’s Gymnastics Claire Gagliardi So. Psychology Hubbard, Ohio
Women’s Gymnastics Kaitlyn Gilson So. Communications Hudson, Wis.
Women’s Gymnastics Morgan Lowe Jr. Exercise Science Education Dallas, Texas
Women’s Gymnastics Colby Miller So. Accounting Mason, Ohio
Women’s Gymnastics Miriam Perez So. Communications Los Angeles, Calif.
Women’s Gymnastics Kali Schierl So. Human Nutrition Stevens Point, Wis.
Men’s Ice Hockey Austin Pooley Jr. Finance Dublin, Ohio
Men’s Ice Hockey Quinn Preston So. Sport Industry Trenton, Mich.
Women’s Ice Hockey Madison Bizal So. Exploration Elk River, Minn.
Women’s Ice Hockey Andrea Braendli So. Psychology Zurich, Switzerland
Women’s Ice Hockey Lisa Bruno Jr. Sport Industry Whitby, Ontario
Women’s Ice Hockey Jincy Dunne Gr. Sports Coaching O’Fallon, Mo.
Women’s Ice Hockey Gabby Rosenthal So. Speech and Hearing Science Blaine, Minn.
Women’s Ice Hockey Sara Saekkinen So. Sport Industry Pirkkala, Finland
Women’s Ice Hockey Eve Savander So. Sport Industry Joensuu, Finland
Women’s Ice Hockey Liz Schepers Jr. Health Sciences Mound, Minn.
Women’s Ice Hockey Tatum Skaggs Jr. Special Education Hartland, Wis.
Men’s Lacrosse Colby Barker Jr. Sport Industry Pittsford, N.Y.
Men’s Lacrosse Lukas Buckley Gr. Specialized Master’s Business-Finance Walpole, Mass.
Men’s Lacrosse Christian Feliziani Sr. Sport Industry Boothwyn, Pa.
Men’s Lacrosse Tre Leclaire Sr. Sport Industry Surrey, British Columbia
Men’s Lacrosse Nick Musci Sr. Finance Westerville, Ohio
Men’s Lacrosse Evan Riss Jr. Finance Columbia, Md.
Men’s Lacrosse Skylar Wahlund So. Accounting Powell, Ohio
Women’s Lacrosse Ali Beekhuizen So. Psychology Fort Lauderdale, Fla.
Women’s Lacrosse Sage Darling Sr. Speech & Hearing Science Lakefield, Ontario
Women’s Lacrosse Regina Doty Sr. Civil Engineering St. Louis, Mo.
Women’s Lacrosse Lindsay Epstein Jr. Communications Marietta, Ga.
Women’s Lacrosse MK George So. Psychology Monmouth Beach, N.J.
Women’s Lacrosse Sarah George Sr. Child & Youth Studies Monmouth Beach, N.J.
Women’s Lacrosse Ava Keethler So. Exercise Science Education Upper Arlington, Ohio
Women’s Lacrosse Jill Rizzo Sr. Marketing Queensbury, N.J.
Women’s Lacrosse Emily Skrzypczak Sr. Health Sciences Burke, Va.
Women’s Lacrosse Caroline Tatsuoka So. Mathematics Hunting Valley, Ohio
Pistol Cade Haiby So. Mechanical Engineering Blackduck, Minn.
Pistol Bernard Melus Jr. Electrical and Computer Engineering Lake Zurich, Ill.
Pistol Emily Nothnagle Jr. Psychology, Anthropology, and Music Hershey, Pa.
Rifle Megan Wilcoxson Jr. Communication Shelton, Conn.
Rowing Katelyn Bartos So. Mechanical Engineering Copley, Ohio
Rowing Megan Cymanski Jr. Communication Hiram, Ohio
Rowing Anjali Fernandes Sr. English Perrysburg, Ohio
Rowing Lena Harper Jr. Industrial and Systems Engineering Cincinnati, Ohio
Rowing Leonie Heuer Jr. Human Development & Family Science Leer, Germany
Rowing Allison Krish So. Industrial Design Woodbury, Minn.
Rowing Olivia Kwiecinski Sr. Environment, Economy, Development & Sustainability Cincinnati, Ohio
Rowing Grace Libben Sr. Public Health Logan, Ohio
Rowing Kendell Massier Sr. Speech and Hearing Science Regina, Saskatchewan
Rowing Megan McNutt So. Biomedical Engineering Painted Post, N.Y.
Rowing Michaela Nordhaus Jr. Psychology Ottawa, Ohio
Rowing Alexandra Nothdurft Jr. International Studies Brisbane, Australia
Rowing Kelly Stainbrook Jr. Biochemistry Zanesville, Ohio
Rowing Sierra Tiede Sr. International Studies Missoula, Mont.
Rowing Willow Wahlers Jr. Communication Toms River, N.J.
Men’s Soccer Mitch Bergman Jr. Industrial and Systems Eng. Canal Winchester, Ohio
Women’s Soccer Meghan Kammerdeiner Sr. Public Policy and Management South Riding, Va.
Women’s Soccer Selina Vickery Sr. Neuroscience Friendswood, Texas
Softball Niki Carver Jr. Special Education Gainesville, Ga.
Softball Summer Constable Jr. Physical Activity & Coaching Specialist Sullivan, Ohio
Softball Andi Farrah Sr. Health Sciences Pickerington, Ohio
Softball Megan McMenemy Jr. Health Sciences Westerville, Ohio
Softball Claire Nicholson Jr. Human Development & Family Science Mt. Gilead, Ohio
Softball Spencer Sansom Sr. Physical Activity & Coaching Specialist Clovis, Calif.
Men’s Swimming & Diving Joseph Canova Jr. Data Analytics Gaithersburg, Md.
Men’s Swimming & Diving Alexander Dillmann Sr. Political Science Naperville, Ill.
Men’s Swimming & Diving Evan McFadden Jr. Aero and Astronautical Engineering Oreland, Pa.
Men’s Swimming & Diving Jacob Siler Jr. Speech and Hearing Science Knoxville, Tenn.
Men’s Swimming & Diving Evan Stapp Jr. Sport Industry Tipp City, Ohio
Women’s Swimming & Diving Genevieve Angerame Jr. Political Science The Woodlands, Texas
Women’s Swimming & Diving Rebekah Bradley Sr. Biochemistry Auckland, New Zealand
Women’s Swimming & Diving Kathrin Demler Sr. Psychology Gelsenkirchen, Germany
Women’s Swimming & Diving Kendyl Ferrara Jr. Communication Cincinnati, Ohio
Women’s Swimming & Diving Quinn Fike Sr. Public Health Dublin, Ohio
Women’s Swimming & Diving Nicole Fye Jr. Microbiology Ashburn, Va.
Women’s Swimming & Diving Brooke Glesenkamp Jr. Health Sciences Delaware, Ohio
Women’s Swimming & Diving Hanna Gresser Jr. Biology Akron, Ohio
Women’s Swimming & Diving Devin Landstra Sr. Marketing Cincinnati, Ohio
Women’s Swimming & Diving Rebecca Luft Sr. Neuroscience Dillsburg, Pa.
Women’s Swimming & Diving Amanda Palutsis So. Biomedical Engineering Louisville, Ohio
Women’s Swimming & Diving Taylor Petrak Jr. Marketing Ellwood City, Pa.
Women’s Swimming & Diving Freya Rayner Jr. World Literatures Sunderland, England
Women’s Swimming & Diving Kristen Romano Jr. Anthropology Lancaster, N.Y.
Women’s Swimming & Diving Lara Tarvit Sr. Human Resources Melbourne, Australia
Women’s Swimming & Diving Katie Wright Sr. Communication Wexford, Pa.
Synchronized Swimming Kaitlyn Carboun Sr. International Studies Mesa, Ariz.
Synchronized Swimming Erin Fanning So. Composition Cincinnati, Ohio
Synchronized Swimming Paula Luis So. Accounting San Juan, Puerto Rico
Synchronized Swimming Sarah Walsh Jr. Environment, Economy, Development & Sustainability Cincinnati, Ohio
Synchronized Swimming Haley Watson So. Psychology Walnut Creek, Calif.
Men’s Tennis Andrew Lutschaunig So. Management & Industry Exploring Richboro, Pa.
Men’s Tennis Kyle Seelig Sr. Child and Youth Studies Hatfield, Pa.
Men’s Tennis Tim Seibert Jr. Finance Pulheim, Germany
Men’s Tennis Jacob Wareti Sr. Health Sciences Columbus, Ohio
Women’s Tennis Luna Dormet Jr. Political Science Tours, France
Women’s Tennis Mary Beth Hurley Jr. Health Sciences Program Novi, Mich.
Men’s Track & Field Steven Bauers Sr. Finance Pickerington, Ohio
Men’s Track & Field Paul Bete Sr. Finance Dayton, Ohio
Men’s Track & Field Coty Cobb Sr. Kinesiology Middletown, Ohio
Men’s Track & Field Joseph Cooper Jr. Sports Industry Reynoldsburg, Ohio
Men’s Track & Field Eric Halford So. Data Analytics Hudson, Ohio
Men’s Track & Field Peter Hayden Jr. Economics Bexley, Ohio
Men’s Track & Field Terry Johnson Sr. Construction Systems Management Columbus, Ohio
Men’s Track & Field Luke Landis Sr. Finance Norwalk, Ohio
Men’s Track & Field Nick Regas So. Marketing Massillon, Ohio
Men’s Track & Field Aaron Wood Sr. Civil Engineering Lancaster, Ohio
Women’s Track & Field Brittany Atkinson Sr. Accounting Liberty Center, Ohio
Women’s Track & Field Alexa Jankowsky Sr. Architecture Shaker Heights, Ohio
Women’s Track & Field Devon Leahy Sr. Biology Westfield, Ind.
Women’s Track & Field Abby Nichols Sr. Speech & Hearing Sciences Kettering, Ohio
Women’s Track & Field Oyesade Olatoye Sr. Health Sciences Dublin, Ohio
Women’s Track & Field Alexus Pyles Sr. Biology Clarksburg, Md.
Women’s Track & Field Sarah Stanley Sr. Real Estate and Urban Analysis South Park, Pa.
Men’s Volleyball Tyler Alter Sr. Consumer & Family Financial Services Laguna Beach, Calif.
Men’s Volleyball Andrew Hillman Sr. Finance Allentown, Pa.
Men’s Volleyball Martin Lallemand Jr. Industrial and Systems Engineering Orp le Grand, Belgium
Men’s Volleyball Luke Lentin So. Finance La Jolla, Calif.
Men’s Volleyball Parker Mikesch So. Sport Industry Xenia, Ohio
Men’s Volleyball Sean Ryan So. Engineering Countryside, Ill.
Men’s Volleyball Jack Stevens So. Civil Engineering Libertyville, Ill.
Men’s Volleyball Ethan Talley So. Marketing Newport Beach, Calif.
Men’s Volleyball Jamie Wolmering Sr. Civil Engineering Fairport, N.Y.
Women’s Volleyball Jordan Fry Sr. Biology Cincinnati, Ohio
Women’s Volleyball Mia Grunze So. Sport Industry Waterford, Wis.
Women’s Volleyball Camryn Moeller So. Accounting Troy, Ohio
Women’s Volleyball Lauren Witte Jr. Health Sciences Mentor, Ohio
Wrestling Rocky Jordan So. Sport Industry St. Paris, Ohio
Wrestling Kollin Moore Gr. Kinesiology (master’s) Burbank, Ohio
Wrestling Zach Steiner Jr. Agricultural Communication Creston, Ohio

For four free issues of the now-monthly print edition of Buckeye Sports Bulletin, no card required, sign up at the link here: http://www.buckeyesports.com/subscribe-4issue-trial/

Join The Conversation[/vc_column